ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی، عمدتاً از پلی استایــرن و PVC که وابسته به مواد نفتــی و فسیلــی است، ساخته‌شده‌اند. این مواد در مواجهه با دمای بالای ۶۵ درجه سانتی‌گراد و در مجاورت با چربی‌ها و مواد اسیدی، آزاد می‌شوند که سرطان‌زایی آن‌ها ثابت‌شده است. بنگاه اجتماعی “وِرتِرا”[۱] باهدف حفظ منابع برای نسل‌های آینده در مناطق روستایی کشور هند تأسیس‌شده است که با تولید ظروف یک‌بارمصرف تجزیه‌پذیر، بادوام و ایمن توانسته است خدماتی در جهت حفظ محیط‌زیست و سلامت مردم ارائه دهد.

ظروف یک‌بار مصرف وِرتِرا

بنگاه اجتماعی “ورتِرا” توانسته است با آموزش کارگران هندی و کمک گرفتن از آنان در کارخانه‌ی تولید ظروف یک‌بارمصرف “ورتِرا” برای آنان اشتغال‌زایی نماید. جالب اینجاست که تولید این ظروف با برگ­های خشک‌شده‌ای که از درختان نخل بروی زمین ریخته شده‌اند صورت می­گیرد. به شکلی که این ظروف، طی مراحلی با بخارآب، اعمال دما و بدون استفاده از مواد شیمیایی، مواد چسبنده و سموم دیگر تولید می­شوند.

ظروف یک‌بار مصرف وِرتِرا

بنگاه اجتماعی “ورتِرا”علاوه بر فروش این ظروف در شهرهای بوستون و نیویورک در فروشگاه اینترنتی خودکار مشتریان علاقه­ مند به محیط‌زیست را برای خرید این ظروف سهل نموده است؛ و مردم با خیالی آسوده می‌توانند این ظروف را خریداری نمایند بدونِ دغدغه ­ای برای سلامتی خود و بدون آن­که به کوچک‌ترین گیاه و یا درختی آسیبی برسد.

ظروف یک‌بار مصرف وِرتِرا

مؤسس “مایکل دی وُرک”[۲]
زمینه فعالیت حفظ منابع زیست‌محیطی، اشتغال‌زایی
مناطق فعالیت  برخی روستاهای کشور هند
تأثیر اجتماعی حفظ منابع برای نسل‌های آینده، رفاه زندگی کارگران مشغول کار در بنگاه اجتماعی “ورتِرا”
وب‌سایت WWW. verterra.com

ظروف یک‌بار مصرف وِرتِرا

[۱] VerTerra

[۲] Michael Dwork

./ نوشین زرین کیا