اشاره: چند صباحی است کلیدواژه «استارتاپ» و «استارتاپ ویکند»، در فضای عمومی بسیار به گوش می رسد. دانشگاه های کشور، پشت سر هم رویداد یا به قول مجریان طرح ها، «ایونت» هایی تحت نام استارتاپ ویکند برگزار می کنند و کار تا آنجا رونق پیدا کرده که برخی نهادهای دولتی هم اقناع شده اند که پشت این جریان بیافتند و آن را به مثابه کشتی نجات جوانان کشورمان در مقابل مسئله اشتغال یا حتی فرصتی برای افزایش خارق العاده GDP کشور! تلقی کنند. در کنار موج ایجاد شده حمایت کننده که به باور ما یک کپی برداری کامل و بدون آسیب شناسی یا طرح توجیهی از مشابه خارجی است، لازم است که نگاه های انتقادی و جنبه های منفی این رویدادها نیز بررسی شوند. نوشتار زیر که توسط «سید علی علیزاده» در وبسایت «وب برندینگ» منتشر شده است، با هدف آشنایی مخاطبان با این جنبه های دیده نشده از استارتاپ ها، در وبسایت انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، منعکس می شود. اصل مطلب در سایت «وب برندینگ» قابل رویت است.

نکاتی برجسته از متن، در این نوشتار برای مطالعه سریع شما انتخاب شده اند که در زیر می‌توانید مشاهده کنید:

*همه به دنبال ایده‌های نوآورانه! انواع و اقسام همایش‌ها، میزگردها، گردهمایی‌ها، جلسات و … از استارت‌آپ ویکند و استارت‌آپ ماشین و لین استارتاپ و استارتاپ گرایند گرفته تا چالش نوآورانه و جشنواره پل و همایش تجاری‌سازی ایده‌ها… واقعاً همه با چه هدفی به دنبال کارآفرینی و جذب ایده‌های نوآورانه هستند؟

*آیا ظرفیت کارآفرینی در کشورمان تا به این حد بالاست؟ آیا این قبیل فعالیت‌ها اساساً با هدف توسعه کارآفرینی انجام می‌شوند یا همانند اغلب کشورهای درحال‌توسعه، تب‌وتابی هستند که می‌آیند و می‌روند و عده‌ای موج سوارانه بر احساسات جوانان مشغول کسب درآمد و ساختن نام‌های بزرگ و توخالی هستند؟

*چرا جوانانی که هنوز الفبای کسب‌وکار را به‌خوبی نیاموخته‌اند، و بدتر از آن خود را مستغنی از آموختن می‌دانند (چه به‌صورت آکادمیک و چه غیر آن) در قامت کارآفرینانی رؤیایی فرو می‌روند و همان‌ها، چند ماه بعد با پوشیدن ردای مربی و مشاور کسب‌وکار (شما بخوانید منتور) به جوانانی از جنس خودشان مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکار می‌دهند؟!

*خطر دیگر این است که دولت هم خود را وارد این ماجرا کرده است. دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان که به‌نوعی استارتاپی هستند حمایت می‌کند. این تصور اشتباه وجود دارد که شرکت‌های دانش‌بنیان ناجی اقتصاد کشور هستند. این نگاه در هیچ جای دنیا وجود ندارد. استارتاپ آمریکا حتی نیم درصد از کل اقتصاد این کشور را هم شامل نمی‌شود.

 

لینک دسترسی به اصل مطلب: اصل مطلب