اشاره: سالانه بیش از ۳٫۵ میلیون تن مواد غذایی در انگلستان قبل از آنکه به دست مصرف‌کننده برسد، دور ریخته می‌شود. حداقل ده درصد این مواد غذایی برای مصرف، مناسب هستند که معادل ۸۰۰ میلیون وعده غذایی می‌باشد. امحای مواد غذایی اضافی که تاریخ انقضای آن گذشته است برای شرکت‌های تولیدکننده، هزینه به همراه دارد همچنین این فرآیند علاوه بر آنکه اسراف است، آثار منفی زیست‌محیطی نیز دارد (امحای مواد غذایی موجب انتشار مقدار زیادی کربن دی اکسید می‌شود.) در دنیا سوپرمارکت‌هایی وجود دارند که این مواد غذایی را تهیه می‌کنند و با قیمتی به مراتب کمتر به گروه‌هایی خاص ارائه می‌کنند. کامیونیتی شاپ (Community Shop) یکی از این سوپرمارکت ها در کشور انگلستان است که در متن زیر معرفی شده است.

مازاد تولید در صنعت غذایی غیرقابل اجتناب است و اکثر صنایع غذایی، بیش از نیاز بازار تولید می‌کنند که عموما دور ریخته می‌شوند. این مواد غذایی عموما به دلیل آنکه منقضی شده اند، قوطی آنها ضربه خورده است یا بسته بندی آن پاره شده است دور ریخته می‌شوند.

سوپرمارکت اجتماعی، مدلی مشهور در کشورهای اروپایی است که در مطالب بعدی به معرفی آن پرداخته خواهد شد. کامیونیتی شاپ یکی از سوپرمارکت های اجتماعی در انگلستان است که در سال ۲۰۱۳ توسط کمپانی شاپ (Company Shop)، بزرگترین سوپرمارکت که مواد غذایی اضافه را در انگلستان عرضه می‌کند، راه اندازی شد. تمامی اجناسی که در شعبه‌های کامیونیتی شاپ مشاهده می‌شود، مواد غذایی اضافی هستند که در صورت عدم فعالیت سوپرمارکت‌هایی مشابه کامیونیتی شاپ، دور ریخته می شدند؛ زیرا اکثر این مواد غذایی نزدیک به انقضا هستند. امحای مواد غذایی اضافی برای شرکت‌های تولیدکننده هزینه دارد، از آنجاییکه فعالیت سوپرمارکت‌های اجتماعی هزینه شرکت‌های تولیدکننده را به درآمد تبدیل کرده است، تولیدکننده‌ها اشتیاق زیادی به همکاری با این بنگاه‌های اجتماعی دارند. قیمت مواد غذایی در کامیونیتی شاپ حدودا یک سوم قیمت خرده‌فروشی‌هاست البته لازم به ذکر است که خرید از این سوپرمارکت‌ها برای همه‌ی افراد مجاز نیست و تنها افراد نیازمند هستند که می‌توانند عضو این سوپرمارکت‌ها شوند و اجناس را با قیمت مناسب تهیه کنند. در کامیونیتی شاپ، مواد غذایی بهانه‌ای است برای آنکه افراد محروم شناسایی و توانمند شوند، آنها به افراد محروم آموزش‌های مختلف می‌دهند تا استعدادهایشان شکوفا شود و به خود باوری برسند و سطح اقتصادی خود را ارتقا دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت کامیونیتی شاپ مراجعه نمایید.

social supermarjet_img

در صنعت غذایی، تولیدات اضافی غیرقابل اجتناب است و عموما این تولیدات اضافی به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب دور ریخته می‌شوند. می‌توان با طراحی سوپرمارکت‌هایی مشابه مدل معرفی شده، علاوه بر جلوگیری از اسراف، موجب کاهش هزینه خانواده‌های کم درآمد شد و به حفظ محیط زیست نیز کمک کرد. البته باید توجه داشت که این سوپرمارکت‌ها جایگزین خیریه‌هایی که به افراد محروم که توانایی خرید مواد غذایی ارزان‌قیمت را ندارند، نمی‌باشند بلکه برای افراد کم درآمدی هستند که توانایی خرید محصولات غذایی در صورتیکه با قیمت ارزان‌تر ارائه شوند را دارا هستند.