گزارش جلسه شماره ۱۰۲ از جلسات شنیدن تجربیات کارآفرینی با دغدغه­ های اجتماعی و معیشتی
قبل از ظهر روز سه شنبه ۱۵ اردیبهشت پای شنیدن تجربیات کارآفرینی اجتماعی سجاد عساکره و مهدی خانی نشستیم، دو جوانی که جوانیشان را به پای کارآفرینی اجتماعی گذاشته اند و حدود ۵- ۶ سال پیش یک ساختار بسیار جالبی را برای تاثیرگذاری بیشتر کارآفرینی اجتماعی (از نوع اردوهای جهادی) در کشور ایجاد کرده اند. مهدی(لیسانس مهندسی کشاورزی و ارشد مدیریت اجرایی) از سال ۸۸ در حوزه کارآفرینی روستایی که آن را نوعی از کارآفرینی اجتماعی می داند مشغول به کار شده و الان مسئول کارآفرینی و اشتغالزایی است. و سجاد (لیسانس صنایع و ارشد مدیریت کارآفرینی) از سال ۸۷ وارد کارهای اجتماعی از نوع جهادی شده است.بیشتر این جلسه به شنیدن ساختار طلایه داران جهاد گذشت و در ادامه خلاصه صحبت ها را میبینید:
شبکه طلایه داران جهاد از حدود ۷۰ تشکل و سازمانهای مردم نهاد همراستا (برگزار کنندگان اردوهای جهادی)و با هدف کارآفرینی روستایی یا کارآفرینی اجتماعی تشکیل شده که حدود ۱۰ تای آن ثبت رسمی شده اند. از جمله این گروه­ها :موسسه رضوان، بلاغ المبین، جهادگران پیشگام، پیشگامان جهاد و غربت تا غربت و…

شبکه دفاتر استانی هم دارد، تامین مالی شبکه توسط واحد درآمدزایی که بصورت اقماری است انجام می شود و پروژه­هایی که در جهت هدفمان (محرومیت زدایی) هستند را از دولت و سایر می­گیریم.ساختار اجرایی شبکه در چهار بخش دیده شده:

 

102

 

۱- ظرفیت سنجی و بستر سنجی: ما ابتدا استعداد یابی می­کنیم و سپس مزیت های اجتماعی جغرافیایی منطقه مورد نظر را بررسی میکنیم و کسب وکارهای قابل پیاده سازی را شناسایی  و سپس افراد را به آن کسب و کار متصل میکنیم.

۲- ساختار سازی: اگر ساختار(اجتماعی ) لازم موجود باشد که فبها، اگر نه باید ساختارهای لازم را در افراد ایجاد کنیم.

۳-توانمند سازی: آموزشهای لازم برای کارآفرینی در آن شغل را به نیروها میدهیم. در ابتدا سعی کردیم دوره های فنی و حرفه ای را تصحیح کنیم.

۴-شبکه سازی: اتصال تولید کننده به بازار فروش و یا بازاریابی و توسعه بازار در این بخش قرار می­گیرد. مثلا اینکه در ایران تولید چای ترش داریم اما خیلی ها اصلا خبر ندارند از این موضوع.

روش کاری ما در طول زمان تغییراتی داشته، مثلا در حدود سال ۱۳۸۹ روش کار به این صورت بود که  هر گروه یک پروژه را صفر تا صد پیش می­برد اما، الان برخی گروه­ها بصورت اختصاصی در زمینه آموزش توانمند هستند.

نمونه پروژه­های اجرایی که آن را بصورت مستند در اختیار داریم: زنبور داری، مرغداری، زنبور داری، قالیبافی، ماهی و بلدرچین است که در مناطق مختلف کشور اجرا شده اما تلاشهای زیادی در منطقه خدابنده ،زنجان انجام شده با این هدف که یک پایلوت موفق را داشته باشیم و آن را در جای جای کشور توسعه دهیم.

 

جملات کلیدی:

از میان حرفهای مهدی و سجاد این ۳ جمله را بسیار آموزنده یافتیم:

مزیت اجتماعی در جوامع کوچک پررنگ است و بعضا شما می­خواهید کسب و کاری را ایجاد کنید که ساختار اجتماعی آن مهیا نیست، به همین دلیل بود که ایده تعاونی در جوامع روستایی شکست خورد.

ما برای بازاریابی متمرکز هم تلاشهایی کردیم که موفق نبود، چون غرفه هایی که گرفتیم، پر نمیشد .

کار اشتغال یکی از اولویتهاییست که در روستا باید شکل بگیرد و ایجاد اشتغال نیاز به حضور مستمر گروه در منطقه را دارد و کارآفرینی روستایی از راه دور ممکن نیست.