اشاره: روستاییان، توانایی تولید محصولات زیادی دارند، اما مهم‌ترین عاملی که آنها را از این کار باز می‌دارد، عدم توانایی فروش این محصولات با قیمت مناسب است. در این بین واسطه‌هایی فعالیت می‌کنند که محصولات آنها را با قیمتی پایین خریداری می‌کنند و با قیمت بالایی به دست مشتری می‌رسانند. در این مدل، سود عمده، نصیب تلاشگران اصلی، یعنی روستاییان نمی‌شود بلکه با مداخله‌ی واسطه‌گرهای سودجو علاوه بر کاهش سود تولیدکننده، قیمت نهایی برای مصرف‌کنندگان، افزایش می یابد. در این مطلب یک بنگاه اجتماعی که در راستای برطرف کردن این مشکل تلاش می‌کند، معرفی شده است.

roostakala

با مراجعه به روستاهای کشور، با توانمندی‌های روستاییان آشنا می‌شویم، محصولات تولیدی آنها را مشاهده می‌کنیم که پیش از آن در هیچ مغازه‌ای ندیده بودیم. چرا روستاییان علیرغم توانمندی بالا در تولید این محصولات، آنها را به بازار عرضه نمی‌کنند؟ همچنین برخی محصولات روستاییان با قیمت‌هایی بسیار بالا به بازار عرضه می‌شود در حالیکه سود حاصل از آن نصیب تولیدکنندگان این محصولات نمی‌شود؛ بلکه بخش عمده‌ی این سود نصیب واسطه‌هایی می‌شود که محصولات را با قیمتی پایین از روستاییان تهیه و به بازار عرضه می‌کنند. نقش‌آفرینی این واسطه‌ها به ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده‌ی نهایی است؛ زیرا قیمت بالاتری به مصرف‌کننده تحمیل می‌شود که سود حاصل از آن نصیب تولید‌کننده نمی‌شود.

یکی از عوامل اصلی مهاجرت روستاییان به شهر، عدم وجود فرصت‌های شغلی مناسب در روستا است؛ در حالیکه روستاییان توانایی تولید محصولاتی را دارند که بازار مصرف مناسبی دارد و می‌تواند کسب و کار روستایی را رونق دهد. یکی از دلایل اصلی عدم رونق تولیدات روستایی، عدم دسترسی مستقیم آنها به بازارهای مصرف و ناگزیری فروش محصولات با قیمت پایین به واسطه‌گران است. نمونه  مطرح شده در این مطلب با فراهم آوردن امکان فروش محصولات روستاییان در راستای حذف واسطه گران سودجو و افزایش سود تولید‌کنندگان، فعالیت می‌کند.

روستا کالا، شبکه‌ای برای حمایت از تولیدات روستایی است که توسط جمعی از جهادگران سراسر کشور راه‌اندازی شده است و پشتیبانی می‌گردد. هدف از تشکیل این شبکه، حمایت از تولید‌کنندگان مناطقی است که به دلیل دوری از بازار مصرف و بزرگ بودن زنجیره واسطه‌ها، سود کمی بدست می‌آورند و انگیزه‌ی تولید ندارند. روستا کالا شبکه‌ای مردمی است که با اهداف غیرتجاریِ حمایت از تولیدات اصیل ایرانی، رونق کسب و کار روستایی، جلوگیری از مهاجرت‌های شغلی از روستا به شهر و پیشرفت مناطق محروم، فعالیت می‌کند.