اشاره: مهمات جنگی منفجر نشده نظیر مین‌های زمینی هر ساله جان تعداد زیادی از مردم را در نقاط مختلف جهان می‌گیرد یا مانع از ورود آن‌ها به زمین‌های مناسب برای کشاورزی و دیگر اقدامات مولد اقتصادی می‌شود. تشخیص بیماری سل در آزمایشگاه‌ها فرآیندی زمان‌بر است و هر ساله این بیماری جان تعداد زیادی از انسان‌ها را در کشورهای مختلف می‌گیرد. در این مطلب مشاهده می‌کنید که چگونه یک کارآفرین اجتماعی با تربیت موش‌های آفریقایی در راستای مرتفع ساختن مشکلاتی که به آنها اشاره شد، اقدامات کرده است.

apopo

وبسایت: APOPO.ORG

آپوپو یک سازمان مردم نهاد و یک بنگاه اجتماعی است که موش‌های ردیاب را با اهداف انسان‌دوستانه، برای شناسایی مین‌های جنگی منفجر نشده و کشف بیماری سل آموزش می‌دهد.

موش‌ها، حس بویایی قوی‌ای دارند؛ آن­ها تعداد بسیار زیادی از ژن‌های مربوط به تشخیص بو را دارا می‌باشند؛ علاوه بر این، آن­ها حیوانات بسیار مقاومی هستند و قدرت یادگیری بالایی دارند. آپوپو با شرطی کردن موش‌ها، آنها را برای شناسایی مین و تشخیص نمونه‌هایی که به ویروس سل آلوده هستند، به کار می‌گیرند.

آثار اجتماعی فعالیت‌های آپوپو

  • آپوپو، تا به امروز حدود ۷۰ هزار مین زمینی را شناسایی و بیش از ۲۶ میلیون متر مربع زمین را از مهامات جنگی منفجر نشده، پاکسازی کرده است تا مردم بتوانند با خاطر آسوده از آن زمین‌ها برای کشاورزی و اقدامات دیگر استفاده کنند.
  • ۹۱۴ هزار نفر از آسیب های ناشی از مهمات منفجر نشده، نجات یافته‌اند. در سپتامبر سال ۲۰۱۵ با فعالیت‌های آپوپو اعلام شد که همه مین‌های زمینی موزامبیک شناسایی شده‌اند.
  • بیش از ۳۶۰ هزار نمونه برای تشخیص بیماری سل مورد آزمایش قرار گرفته است و حدود ۱۰ هزار بیماری سل تشخیص داده شده است و از حدود ۶۲ هزار مورد که احتمال ابتلا به سل وجود داشته، اجتناب شده است.

آپوپو موفق شد در سال ۲۰۱۵ از بین ۵۰۰ سازمان مردم نهاد برتر دنیا در جایگاه ۲۲ قرار گیرد.

نویسنده: میلاد جلالوند