مطالب
کد خبر : 991
سه شنبه - ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۹

بانک تریودوس «بخش دوم»

بانک تریودوس «بخش دوم»

بانک «تریودوس»

بانکداری با دغدغه توسعه پایدار

اشاره: در مطلب قبل، تاریخچه پیدایش بانک تریودوس و برخی از فعالیت‌های آن در راستای تحقق توسعه پایدار مورد بررسی قرار گرفت که از این لینک قابل مشاهده است. در این مطلب، وجوه تمایز بانک تریودوس با بانک‌های رایج، فرآیند اعطای وام، افرادی که واجد شرایط دریافت وام از تریودوس هستند و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مسئولانه بانک تریودوس در قبال جامعه بررسی شده‌است.


تریودوس
وجود تمایز سه‌گانه بانک

الف) جامعه

تریودوس در تلاش است که پس اندازکنندگان و سرمایه‌گذارانی که به دنبال دنیای عادلانه‌تر و پایدارتری هستند را با کسب و کارها و خیریه‌هایی که به دنبال تحقق این آرزو هستند، متصل کند. بنا به اعتقاد تریودوس، کار بانک و صنعت بانکداری، متصل کردن افراد به یکدیگر است: پیوند افرادی که می‌خواهند پول خود را برای ایجاد یک تغییر صرف کنند و بنگاه‌های اجتماعی و خیریه‌هایی که نیازمند منابع مالی برای نیل به توسعه پایدار هستند.

ب) شفافیت صد در صدی

بانک تریودوس، جزئیات هر وام یا سرمایه‌گذاری که به هر سازمانی ارائه می‌کند را در سایت خود منتشر می‌کند. به عقیده تریودوس، این کمک خواهد کرد که مردم بدانند پول‌شان دقیقا کجا می‌رود. هیچ بانک دیگری در دنیا نیست که چنین ارتباط آشکاری را بین پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مردم و مقصدی که منجر به تغییر در جامعه می‌شود آشکار کند.

پروژه‌ها و مقاصد اعطای وام‌های تریودوس بر روی نقشه و با توضیحات در سایت این بانک قابل دسترس برای همگان است.

ج) اثر مثبت

بانک تریودوس تنها به سازمان‌هایی وام می‌دهد که به تعبیر تریودوس یک تغییر مثبت برای مردم و محیط زیست ایجاد کنند. بنا به ادعای تریودوس، «بدون هیچ استثنائی»، هر سازمانی که بانک آن را تامین مالی می‌کند، در حال ایجاد یک تغییر مثبت است: محیط زیستی، اجتماعی یا فرهنگی.

تریودوس چگونه وام می‌دهد؟

اگرچه اصل کلی تریودوس، مبنی بر اعطای وام فقط به پروژه‌های با پیامدهای مثبت برای جامعه، ساده است، اما عملی کردن آن می‌تواند با چالش‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه باشد. به همین خاطر، برای تریودوس حیاتی است که معیارهای کاملا مشخص و واضحی را برای تصمیمات روزانه مربوط به اعطای وام درون خود طراحی کند.

به طور کلی، رویکرد متمایز تریودوس برای اعطای انحصاری وام در راستای توسعه پایدار، این ویژگی‌ها را دارد:

۱- شناسایی بخش‌های حرکت کننده در راستای توسعه پایدار که بانک بتواند به توسعه کسب و کارها و شکوفایی نوآوری در آنها کمک کند.

۲- انتخاب کسب و کارها و پروژه‌هایی که مزایای محیط زیستی، اجتماعی و فرهنگی واقعی ایجاد کنند.

۳- ارزیابی افراد متقاضی وام هم از نظر شایستگی و هم از نظر انگیزه

۴- تضمین اینکه پروژه‌های انتخاب شده معیارهای سخت‌گیرانه بانک را برآورده می‌کند. معیارهایی که پیامدهای منفی احتمالی این پروژه‌ها بر انسان‌ها و محیط زیست را می‌سنجد.

۵- پایش دقیق و از نزدیک نحوه مصرف وام.

تریودوس به چه کسانی وام می‌دهد؟

یک) طبیعت و محیط زیست

تریودوس انواع کسب و کارها و برنامه‌هایی که از نظر محیط زیستی پایداری داشته باشند را تامین مالی می‌کند. از مزارع ارگانیک گرفته تا تولیدکننده‌های مواد غذایی، و از شرکت‌های انرژی‌های تجدیدپذیر گرفته تا طرح‌های معماری یا شهری دوستدار محیط زیست

ب) فرهنگ و رفاه

تریودوس به کسب و کارها و برنامه‌هایی که به انسان‌ها کمک می‌کنند تا به آنچه که تریودوس «شهروندی مسئولانه و توام با آزادی» می‌خواند، تحقق بخشند، نیز وام می‌دهد. از نگاه تریودوس، این حوزه وسیع است و از مدرسه و مراکز بهداشتی گرفته تا فعالیت‌های فرهنگی هنری و پروژه‌های محلی را در بر می‌گیرد.

ج)کسب و کارهای اجتماعی

تریودوس، کسب و کارهایی که اهداف کلیدی‌شان، ایجاد ارزش افزوده برای جامعه یا محیط زیست باشد را تامین مالی می‌کند. از فروشنده‌های «تجارت منصفانه» گرفته تا انجمن‌های تامین مسکن یا فعالیت‌های طبیعت‌گردی و یا کارخانه‌های تولیدکننده محصولات دوستدار محیط، واجد شرایط دریافت وام از تریودوس هستند.

تریودوس به چه کسانی وام نمی‌دهد؟

بانک تریودوس در سایت خود نوشته است که به هر سازمانی که سودآوری برایش مهم‌تر از انسان‌ها و محیط زیست باشد، وام نمی‌دهد. به طور دقیق‌تر، خط قرمزهای این بانک در تصمیمات مربوط به وام در دو محور قرار دارند:

الف) محصولات و خدمات منافی توسعه پایدار

تمامی کسب و کارهایی که به تولید یا تجارت سلاح، تنباکو، پورنوگرافی، پوست حیوانات، یا مواد خطرناک برای محیط زیست می‌پردازند در این دسته قرار دارند. علاوه بر این، صنعت قمار و شرط‌بندی هم مشمول این محدودیت می‌شود. جالب است که تریودوس به خاطر باور وجود ریسک‌های خطرناک انرژی هسته‌ای بر محیط زیست و انسان‌ها، در این صنعت نیز سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

ب) فرآیندهای کاری منافی توسعه پایدار

این حوزه مسائل مختلفی را در بر می‌گیرد؛ از آزمایشات روی حیوانات و شیوه‌های مزرعه‌داری بیرحمانه (inhumane farming) گرفته تا فساد و حمایت از رژیم‌های دیکتاتوری و یا نقض حقوق بنیادین نیروی کار. تریودوس همچنین محصولات دستکاری شده از نظر ژنتیکی را نیز در این فهرست قرار داده است. lending criteria

استراتژی سرمایه‌گذاری مسئولانه در قبال جامعه (Socially Responsible Investment Strategy)

تریودوس بر این عقیده است که در بلندمدت، موفق‌ترین کسب و کارها آنهایی هستند که به یک توازن درست بین عملکرد اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی در فعالیت‌های خود رسیده اند. لذا از جنبه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، جدای از مسائل مربوط به توسعه پایدار، بانک بر این باور است که این توجه، از دیدگاه مالی نیز توجیه‌پذیر است.

تریودوس، در مورد تصمیمات مربوط به «سرمایه‌گذاری»(و نه وام)، تنها در شرکت‌هایی ورود می‌کند که به نوعی در بخش خود، در زمینه توسعه پایدار، رهبر و سرآمد باشند. سیاست شرکت بر این است که از حق رای خود به عنوان سهامدار در شرکت‌های فوق، برای تاثیرگذاری جهت حرکت بیشتر آنها به سمت توسعه پایدار استفاده کند و لذا این سرمایه‌گذاری، یک رویکرد فعالانه دارد.

جمع‌بندی

بانک‌های اجتماعی، اشکال پیشرفته‌ای از بانک‌ها هستند که در کشورهای مختلف دنیا، می‌توان نمونه‌هایی از آنها را مشاهده کرد. بانک اجتماعی به زبانی ساده، بانکی است که «ارزش محور» اداره می‌شود و به دنبال یک اثرگذاری اجتماعی در عرصه خدمات مالی است. این مطلب و مطلب قبلی به معرفی یکی از بانک‌های اجتماعی به نام بانک تریودوس اختصاص یافته بود. ماموریت بانک تریودوس، مطلقا اجتماعی است و قصد دارد که به ساختن جامعه‌ای کمک کند که به تعبیر بنیان‌گذاران‌اش، در آن جامعه کیفیت زندگی انسان‌ها ارتقا پیدا می‌کند و در عین حال، کرامت انسانی در مرکز توجهات رشد قرار دارد. این بانک همچنین به دنبال توانمندسازی اشخاص، نهادها و کسب وکارها در جهتی است که بتوانند به شکل آگاهانه‌تری به محیط زیست و انسان‌ها نفع برسانند و در جهت توسعه پایدار گام بردارند.

نویسنده: هامون طهماسبی

منبع