جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی به عنوان اولین جشنواره حوزه کارآفرینی در کشور از سال ۱۳۸۲ به ابتکار شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت خود را آغاز نمود. سه جشنواره اول با عنوان کارآفرینی برگزار شد و این در حالی است که تا قبل از برگزاری جشنواره در سطح ملی، در سه جشنواره منطقه‌ای تجارب لازم کسب شده بود. از طرفی این جشنواره زمانی کار خود را آغاز نمود که موضوع کارآفرینی در سطح بسیار ابتدایی در کشور مطرح بود. پس از سه دوره برگزاری موفق این جشنواره در حوزه کارآفرینی و رشد این مفهوم در جامعه و با توجه به تغییر نام و رسالت وزارت متبوع به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، هیات امنای شهرک با تصویب آیین‌نامه جدید، عنوان آن را به جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی، کارآفرینی مبتنی بر فناوری یا(Technopreneurship) تغییر داد. لازم به ذکر است که کلمه فن‌آفرین برای اولین بار پس از جشنواره سوم، در کشور توسط شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مطرح و در عنوان جشنواره قرار گرفت.

حرکت جشنواره از یک جشنواره استانی به یک جشنواره منطقه‌ای و سپس برنامه‌ریزی برای نیل به برگزاری یک جشنواره ملی و مطرح‌شدن آن به عنوان یکی از چهار جشنواره مطرح کشور که با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد ملی نخبگان شکل گرفته است همت راسخ مسئولین شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان را به این مهم نشان می‌دهد.

این جشنواره شامل بخش‌های مسابقه‌ای طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان (شرکت‌های دانش بنیان) و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فن‌آفرینی و بخش‌های غیرمسابقه‌ای نمایشگاه، سمینارها و کارگاه‌های آموزشی، و فضای مذاکرات سرمایه‌گذاران با فن‌آفرینان و صاحبان فرصت‌های سرمایه‌گذاری (نشا) است.

photo_2017-11-26_10-12-12

برگزیدگان دو بخش طراحان و فن‌آفرینان می‌‌توانند در بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فن‌آفرینی داوطلب شوند. در این بخش اشخاص حقیقی و حقوقی که توانایی لازم برای تعریف و تدوین یک فرصت سرمایه‌گذاری را داشته باشند می‌توانند شرکت کنند و هدف، پاسخ به نیاز جامعه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران به شناسایی و ارزش‌گذاری فرصت‌های سرمایه‌گذاری و انتخاب بهترین‌ها می‌باشد. در این بخش از جشنواره، فرصت‌های سرمایه‌گذاری با کمک سازمان‌های همکار جشنواره ارزیابی و به جامعه سرمایه‌گذاران کشور معرفی می‌شوند.

یکی از طرح‌های جالب توجه که برای اولین بار از دوره دوازدهم جشنواره اجرا شد، طرح «نشا» یا «نقطه شروع ارتباط» به عنوان فضایی جهت مذاکرات صاحبان ایده و سرمایه‌گذاران است. دبیرخانه جشنواره برگزاری مذاکرات صاحبان طرح‌های دارای اولویت سرمایه‌گذاری که در بخش‌های مسابقه‌ای مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند را برنامه‌ریزی می‌کند.

یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه در کنار سایر بخش­های جشنواره ملی فن­آفرینی شیخ­بهایی ایجاد بستری مناسب جهت تعامل و گفتگوی هرچه بهتر صاحبان صنایع، مدیران صنایع شرکت­های دانش­بنیان، مخترعین و مبتکرین و سرمایه­گذاران با یکدیگر در فضایی صمیمانه و سرشار از نشاط علمی و فن­آوری است و هر ساله موفقیت­ها و نتایج بسیار خوبی را در خصوص معرفی دستاوردهای نیروهای متخصص و کارآفرین ایرانی در تکمیل چرخه علم و صنعت با حضور سرمایه­گذاران به ارمغان آورده­است.

جشنواره چهاردهم و المپیاد چهارم در تاریخ‌های ۶ الی ۸ دی‌ماه ۱۳۹۷، به یاری خداوند برگزار می‌شود. از علاقمندان دعوت می‌شود جهت آشنایی بیشتر و ثبت‌نام به آدرس www.shtf.ir مراجعه کنند.

./پیرهادی