• نام کانون: سرمه دوزی صادقی
  • نوع کانون: کار و زندگی (کارآفرینی اجتماعی)
  • زمینه فعالیت کانون: صنایع دستی سرمه و ترمه
  • محل فعالیت: شهرکرد، خراجی، هفشجان
  • شرح فعالیت کانون:

زنان استان چهارمحال و بختیاری در قالب سوزن دوزی بر روی لباس‌های محلی  در زمان‌های گذشته فعالیت داشته‌اند و از سال ۸۰ به بعد هنر سرمه‌دوزی به اشکال متفاوت در بین زنان این استان بخصوص زنان روستای دورک اناری رایج شده است.

امروزه سرمه‌دوزی برای وسائلی مثل رومیزی، روتختی، سجاده، جانماز، جلد قرآن، روکش جعبه دستمال کاغذی، تابلو و دوخت کمند و نظائر آن بکار می‌رود. در استان چهارمحال و بختیاری  یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۸۰۰ نفر هنرمند سرمه‌دوز فعال هستند که بیشتر هنرمندان سرمه‌دوز در شهرهای کیار و اردل مشغول به فعالیت هستند.

کانون سرمه‌دوزی صادقی 960115_chb_02_qhami_com

به منظور گسترش کارآفرینی اجتماعی و ایجاد اشتغال بر محور قرض‌الحسنه کانون سرمه‌دوزی صادقی به مدیریت خانم آسیه صادقی در انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی دفتر استان چهارمحال و بختیاری در اواخر شهریور ماه۹۵ تأسیس و شروع به فعالیت نمود. در حال حاضر این کانون در محل خانه توسعه انجمن شهرکرد کار خود را با آموزش سرمه‌دوزی ادامه می‌دهد و تعداد ۶۰ نفر نیز دوزنده در منازل مشغول تهیه سرمه می‌باشند و بصورت دستمزدی تولیدات خود را به فروش می‌رسانند و از این طریق به اقتصاد خانواده خود کمک می کنند. به این ترتیب که کانون مذکور مواد اولیه را تهیه می‌کند و در اختیار دوزندگان قرار می‌دهد. هر کدام از دوزندگان حدود ۱۸۰ ساعت در ماه کار انجام می‌دهند. در این رابطه نظارت و راهنمایی از سوی راهبر کانون برای دوزندگان انجام می‌شود.