• نام کانون: صنایع دستی آب و خاک
  • نوع کانون: کار و زندگی
  • زمینه فعالیت کانون: صنایع دستی سفالی
  • محل فعالیت: شهرکرد
  • شرح فعالیت کانون:

ظرف‌های سفالی در حقیقت یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی دنیا هستند. از میان مشهورترین ظروف سفالی قدیمی، کوزه‌ها و پیاله‌ها را می‌توان نام برد. قبل از این که ساخت شیشه رواج پیدا کند، غالب ظروف مورد استفاده‌ی بشر، سفالی بودند. مرغوب‌ترین خاک برای سفالگری، خاک رس است که به دلیل داشتن مقادیر زیادی آهن، سرخ‌رنگ است.

با وجود آن که سفالگری یک صنعت بسیار قدیمی است اما با گذشت زمان و گسترش زندگی شهری، این هنر نه تنها از بین نرفته بلکه تکامل پیدا کرده و خود را با نیازهای زندگی امروزی وفق داده است. به مرور زمان، بشر نقش و نگارهایی زیبا با رنگ‌های مختلف بر این ظرف‌ها کشیده و زیبایی آن را دوچندان کرده است.

امروزه در ایران و سایر کشورهای دنیا این هنر به حیات پویای خود ادامه می‌دهد. هر منطقه‌ای برای ساخت و تزیین ظروف و اشیای سفالی، شیوه و مواد اولیه‌ی خاص خود را دارد که گرچه اختلافات بسیار اندکی با هم دارند اما به خوبی می‌توان محصولات هر خطه را از جای دیگر تشخیص داد.

اعضای کانون صنایع دستی آب و خاک توانسته‌اند؛ این هنر را در راستای تحصیلات دانشگاهی خود، به صورت کاربردی در حیطه کارگاه آموزشی و فروشگاهی به عرضه در آورند.

کانون صنایع دستی آب و خاک

برای ساختن این ظروف سفالی چهار مرحله وجود دارد:

۱.  آماده کردن گل: که شامل ورز دادن گل قبل از شروع کردن به کار است.

۲.  شکل دادن به آن: بعد از ورز دادن، گل برای کار آماده شده و با استفاده از چرخ یا به طریق دستی به آن فرم می‌دهند.

۳.  تزئین: بعد از اینکه شیء مورد نظر ساخته شد با استفاده از روش‌های تزئین مختلف، به زیبایی و جلوه‌ی آن اضافه خواهد شد.

۴. حرارت دادن: در مرحله‌ی نهایی، شیء ساخته شده را در کوره حرارت می‌دهند.

کانون صنایع دستی آب و خاک

روش‌های تزئین ظروف و اشیای سفالی:

۱. برجسته‌کاری به کمک قلم‌مو با استفاده از مخلوط  گل ساییده و کتیرا.

۲. روش کنده‌کاری که در آن با چاقو قسمت‌هایی را گود می‌کنند.

۳.  باسمه‌کاری به وسیله‌ی مهر.

۴. پوشش سفال به وسیله‌ی دو قشر لعاب با رنگ‌های مختلف که روی پوشش خارجی با وسیله‌ی نوک‌تیز، نقش را حک می‌کنند.

۵. به کارگیری لعاب روی بدنه: پاشیدن ـ نقاشی کردن ـ غوطه‌ور ساختن ظرف در لعاب و یا روش موم‌گیری که کل ظرف را موم می‌گیرند و جای نقش‌ها را خالی کرده و سپس با رنگ‌های لعابی پر می‌کنند و حرارت می‌دهند. نقاطی که با موم پوشیده شده بود سفید می‌شود.کانون صنایع دستی آب و خاک

کانون صنایع دستی آب و خاک به مدیریت سرکار خانم الهام صبا در انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری از مهر ماه ۹۵ تاسیس و فعالیت می‌نماید.

و در حال حاضر این کانون در محل خانه توسعه انجمن شهرکرد کار خود را با آموزش سفال‌گری آغاز نموده است. به این صورت که سفال را به صورت تابلوهای تزئینی، دیوارکوب و وسایل کاربردی مثل ظروف سفالی، جاکلیدی، جا شمعی، هفت سین و … ساخته و در اختیار علاقه‌مندان به این رشته قرار می‌دهند. همچنین با آموزش در رشته‌های چرخکاری و سفال‌گری با دست و نقاشی روی شیشه نیز توانسته‌اند؛ هنرجویان زیادی را به سمت این رشته‌ها جذب و زمینه فروش کارهای‌شان را برایشان فراهم آورند. و از این طریق به اقتصاد خانواده‌ها در راستای اقتصاد مقاومتی کمک نمایند.

کانون صنایع دستی آب و خاک