در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۶ همایش حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی در استان خراسان رضوی برگزار گردید.

این همایش با حضور مسئولین دبیرخانه مرکزی انجمن، دبیرخانه انجمن در استان خراسان رضوی، مسئولین بانک قرض الحسنه رسالت در استان، مسئول بازار اعضا و راهبران و راهنمایان کانون‌های کار و زندگی و کانون‌های اجتماعی انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی در استان خراسان رضوی تشکیل گردید.

این همایش به منظور معرفی شبکه توسعه کارآفرینی اجتماعی رسالت و همچنین آشنایی کانون‌ها با فعالیت‌های همدیگر در جهت توسعه فعالیت‌هایشان، راهبران و راهنمایان کانون‌ها را گرد هم آورد.

همایش حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

همایش با خیر مقدم آقای ایرانمنش مدیریت بانک قرض الحسنه رسالت استان به حضار آغاز گردید. در ادامه آقای گلستانی دبیرکل انجمن در مورد شبکه توسعه کارآفرینی اجتماعی رسالت، اجزا آن و نقش انجمن در این شبکه توضیحاتی را ارائه نمودند.

سپس آقای دکتر حمیدی از مسئولین دبیرخانه مرکزی انجمن و دبیر گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف در مورد چیستی کارآفرینی اجتماعی، اهداف آن و معرفی آن به عنوان راه حلی جهت مقابله با مسائل اجتماعی توضیحاتی را ارائه نمودند. ایشان با ذکر مسائل اجتماعی در کشور از قبیل اشتغال و معیشت اقشار حاشیه نشین و آسیب دیده اجتماعی، کمبود آب و مشکلات محیط زیستی، مشکلات بهداشت و آموزش و مهاجرت و… راه حل بسیاری از این مشکلات را در دست مردم و کارآفرینان اجتماعی ذکر نموده و افزودند برای حل این مسائل در کشور مدلی می‌خواهیم که این مدل توصیه به  مشارکت مردم محلی و کارآفرینان اجتماعی محلی، جهت حل این مسائل را ارائه می‌دهد.

همایش حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

ایشان از نمونه فعالیت‌های انجمن در بخش گلباف استان کرمان توضیحاتی ارائه نموده و افزودند همزمان با اجرای مدل در جوامع محلی از اجرا بازخورد گرفته و با انجام مطالعات علمی و به روز کردن تجربیات و مدل خود در جهت بهبود و حل مسائل اجتماعی از قبیل مهاجرت و اشتغال و معیشت و… از طریق شبکه توسعه کارآفرینی اجتماعی رسالت تلاش می‌کنیم.

در پایان برنامه‌های صبح این همایش پنل گفتگو و پرسش و پاسخ حضار از مسئولین شبکه توسعه کارآفرینی اجتماعی رسالت برگزار گردید که در این بخش از همایش مسئولین پاسخگوی سوالات راهبران و راهنمایان کانون‌ها در مورد امور انجمن و بانک قرض الحسنه رسالت و بازار اعضا و اعتبار سنجی بودند.

بعد از ظهر و در بخش پایانی برنامه‌­های این همایش یکروزه تعدادی از کانون‌­های انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی استان خراسان گرد هم آمده و با معرفی فعالیت­‌های کانون خود به مسئولین شبکه و دیگر کانون‌ها، تجربیات خود در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های کسب و کاری اعم از اخذ مجوزها و فعالیت‌های تولیدی و بازاریابی و فروش محصولات را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

این تبادل تجربیات و چالش‌ها و موانع کسب و کاری جهت هم اندیشی و هم افزایی بین کانون‌ها بسیار مورد استقبال مسئولین شبکه و همچنین راهبران و راهنمایان کانون‌­ها قرارگرفت که بتوانند از این تجربیات برای رشد بیش از پیش استفاده کنند.

همایش حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

./ سجاد علیزاده