• نام کانون: خاتم کاران روستای شیخ شبان
  • نوع کانون: کارآفرینی اجتماعی و کار و زندگی
  • زمینه فعالیت کانون: صنایع دستی
  • محل فعالیت: چهارمحال و بختیاری، شهرستان بن، روستای شیخ شبان
  • شرح فعالیت کانون:

شهریور ماه سال جاری از طریق انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی استان چهارمحال و بختیاری به منظور مساعدت و تجمیع فعالیت های صورت گرفته و رونق کارآفرینی اجتماعی کانون کار و زندگی خاتم کاران شیخ شبان تاسیس شد.

هنرصنعت “خاتم کاری”، یکی از هنرهای مهم صنایع دستی کشور می باشد، که اکنون در روستای شیخ شبان، از توابع شهرستان بن به شهرتی ملی و حتی جهانی رسیده است.

هنرصنعت خاتم کاری، باعث شده تا در طول سال و به ویژه در تعطیلات مختلف مانند نوروز، مسافران و گردشگران خارجی و داخلی بسیاری وارد چهارمحال و بختیاری شوند تا برای بازدید از مراحل تولید و خرید این سوغات محلی، به روستای شیخ شبان بروند.

کانون خاتم کاران روستای شیخ شبان

خاتم کاری، یکی از مهمترین هنرصنعت هایی هست که به طور معمول در تمامی خانه های مردم کشور، خودنمایی می کند و به عنوان یکی از سوغات و صنایع دستی مهم تولیدی در چهارمحال و بختیاری به شمار می رود. این هنرصنعت، از ارزش افزوده بسیار بالایی برخوردار بوده و حتی طبق گفته کارشناسان صنایع دستی، این ارزش افزوده تا ۳۰۰ درصد برآورد شده است.

کانون خاتم کاران روستای شیخ شبان

هنرمندان این هنرصنعت، مواد اولیه مختلفی مانند استخوان، سیم مسی و مفتول را در طرح های چندضلعی منظمی از پنج تا ۱۰ ضلع، با رنگ های زیبا بر روی چوب، کنار همدیگر قرار می دهند تا خاتم تولید شود. سالانه بیش از  ‎۳۰۰هزار “گُل” یا “قامه خاتم” در چهارمحال و بختیاری تولید و روانه بازار مصرف می شود. بسیاری خاتم کاران، فروشندگان و تولیدکنندگان مشهور خاتم در اصفهان، از اهالی شیخ شبان هستند.

کمبود نقدینگی جهت تهیه مواد اولیه و طولانی شدن بازگشت هزینه تولید، از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان این هنرصنعت در استان است.

تأمین مواد و مصالح خام تولید خاتم از خارج استان، علت اصلی طولانی شدن بازگشت هزینه تولید هنرمندان این رشته محسوب می شود.

کانون خاتم کاران روستای شیخ شبان

مواد اولیه در ساخت خاتم:
(دستگاه مخصوص برای بریدن مصالح چوبی انواع چوب) (آبنوس- فوفل- گردو- بقم- عناب-نارنج- کهکم-کبوده)
انواع استخوان (استخوان و عاج فیل- استخوان شتر- استخوان اسب)
مفتولهای فلزی (برنج -آلومینیوم و بعضاً نقره)
صدف- نخ پرک – سریشم – لاک