اشاره: هر سال بیش از ۱۵ میلیون نوزاد نابالغ در دنیا متولد می‌شوند. این نوزادان توانایی تنظیم دمای بدن خود را ندارند و این موضوع، سالانه، جان بیش از یک میلیون از این نوزادان را می‌گیرد. تعدادی از نوزادن نارس که زنده مانده‌اند بیمار می‌شوند و در آینده زندگی عادی نخواهند داشت. برای حفظ جان نوزادان تا رسیدن به شرایطی عادی از انکوباتورها استفاده می‌شود اما این انکوباتورها قیمت بالایی دارند و بسیاری از خانواده‌های فقیر توانایی پرداخت هزینه‌های آن را ندارند لذا نوزادان نارس آنها محکوم به مرگ هستند. در این مطلب مشاهده می‌کنید که چگونه گروهی از کارآفرینان اجتماعی موفق شده اند انکوباتوری طراحی کنند که قیمت آن یک درصد انکوباتورهای رایج است.

embrace

                                                                                       وبسایت: embraceglobal.org

هر سال بیش از ۱۵ میلیون نوزاد نابالغ، متولد می‌شوند. این نوزادان توانایی تنظیم دمای بدن خود را ندارند و این موضوع، سالانه، جان بیش از یک میلیون از این نوزادان را می‌گیرد ( مرگ بیش از ۱۱۰ نوزاد نابالغ در ساعت). تعدادی از نوزادن نارس که زنده مانده‌اند بیمار می‌شوند و در آینده زندگی عادی نخواهند داشت.

انکوباتورهای برقی، برای محافظت از نوزادان نابالغ موجود هستند، اما قیمت هریک از آنها ۲۰،۰۰۰ دلار است و بسیاری از روستاییان و خانواده‌های محروم، به برق مورد نیاز این دستگاه دسترسی ندارند، چه رسد که ۲۰،۰۰۰ دلار لازم برای خرید آن را داشته باشند. گروهی از دانشجویان دانشگاه استنفورد پس از بررسی‌های بسیار، برای حل این مشکل، پاسخی نوآورانه، قابل اعتماد و مناسب جوامع محروم یافتند. محصول آنها کارکردی مشابه انکوباتور دارد درحالیکه قیمت آن تنها ۲۰۰ دلار (۱ درصد قیمت انکوباتورهای برقی) است. جنبه‌ی اصلی نوآوری در طراحی این محصول، ماده‌ی استفاده شده برای تنظیم دمای بدن نوزاد است. این ماده چند دقیقه در آب جوش قرار می‌دهند تا به دمای ۳۷ درجه‌ی سانتیگراد (دمای طبیعی بدن انسان) برسد پس از آن حدودا چهار ساعت در این دما باقی می‌ماند.

امبریس (Embarce) موفق شده است تا به امروز به کمک این نوآوری، جان بیش از ۲۰۰،۰۰۰ نوزاد نارس را در نقاط مختلف جهان نجات دهد.

نویسنده: میلاد جلالوند