اشاره: افرادی که دارای سوءسابقه هستند به سختی می‌توانند شغلی پیدا کنند و همین موضوع زمینه‌ساز ارتکاب مجدد جرائم از سوی آنهاست. این مطلب به معرفی یک بنگاه اجتماعی که در راستای اشتغالزایی برای افراد دارای سوء سابقه فعالیت می‌کند، پرداخته است.

bristol

 وبسایت: bristoltogether.co.uk

۱

بریستول توگدر (Bristol together) یک کسب و کار اجتماعی است که خانه‌های خالی از سکنه را خریداری و بازسازی می‌کند و بفروش می‌رساند. هدف اصلی این کسب و کار اجتماعی، ایجاد اشتغال تمام وقت برای افرادی است که سوء سابقه دارند زیرا سوء‌سابقه افراد مانع می‌شود که آنها بتوانند به راحتی شغلی بیابند و همین موضوع بسیاری از آنها را به ارتکاب مجدد جرائم مجبور می‌کند. این کسب و کار اجتماعی تاکنون ۶۰ زندانی آزاد شده را آموزش داده و به کار گرفته است؛ که از این میان فقط ۱ نفر مجددا مرتکب جرم شده است. بنابراین می‌توان گفت اینکه مجرمان نمی‌توانند کاری پیدا کنند یکی از دلایل اصلی ارتکاب مجدد جرم است.

این فعالیت با مشارکت تعدادی بنگاه اجتماعی انجام می‌شود که وظیفه شناسایی، مربیگری، آموزش و اشتغالزایی تمام وقت برای مجرمان سابق را انجام بر عهده دارند.

بریستول توگدر مدعی است که فقط بر اشتغالزایی متمرکز نیست بلکه قصد آنها شکوفا کردن استعداد افرادی است که از جامعه طرد شده‌اند. بنابراین مربیگری و آموزش این افراد به شیوه‌های مختلف، جز برنامه‌های اصلی بریستول توگدر است.

این سازمان، یک بنگاه اجتماعی است که باید همچون دیگر کسب و کارها برای گرفتن پروژه از کارفرما تلاش کند، اما سود حاصل از فعالیت‌های آنها به کسب و کارشان بر می‌گردد تا هدف اجتماعی آنها را بهتر و گسترده‌تر محقق کند.

نویسنده: میلاد جلالوند